Головна » Статті » Розвиток мовлення » Мова

Твір-роздум на основі власного досвіду
Твір-роздум на основі власного досвіду

Твір-роздум — це зв'язний текст, який розкриває логічно послідовний (як доказ чи пояснення чогось) ряд думок, міркувань, висновків на певну тему. Характерною ознакою тексту-роздуму є перебування речень у відношеннях причини і наслідку (обґрунтування, пояснення думки, висловленої в іншому реченні).

Схема



Аби глибше усвідомити відмінність роздуму від інших типів мовлення, проаналізуй таблицю.



Роздум можна зустріти у будь-якому стилі мовлення.

Відомим в історії України є ім'я князя Ярослава. За своє мудре князювання дістав назву "Мудрий". Своїм життям він підтвердив це знаменне прізвисько.
(Теза)

* * *

Це він остаточно розбив печенігів під самим Києвом і на тім місці побудував Софійський собор. Захистивши державу від ворогів, установив лад і спокій в усім краю.
(Перший доказ)

Аби всі суди однаково судили, наказав записати всі права в одну книгу і назвав її "Руською правдою".
(Другий доказ)

Князь Ярослав Мудрий будував церкви, а при них заводив школи і в такий спосіб ширив освіту.
(Третій доказ)

З надією, що по нім Україна буде сильна і славна, вмер Ярослав Мудрий на 35-ому році князювання.
(Висновок)
(З кн. "Історія України для дітей")

Твір-роздум у публіцистичному стилі.

Що найголовніше для життя?

Один говорить: найголовніше — вугілля. Якби не було вугілля, зупинилися б машини.
(Перший доказ)

Інші твердять: найголовніше — метал. Без металу не було б ні машин, ні вугілля, ні хліба, ні одягу.
(Другий доказ)

А третій каже: найголовніше —хліб. Без хліба не працювали б ні шахтар, ні металург, ні льотчик, ні прикордонник.
(Третій доказ)

Хто ж з них правий? Що найголовніше в житті? Найголовніше — праця. Без праці не було б ні вугілля, ні металу, ні хліба...
(Висновок)
В. Сухомлинський.

Зауваги
Тезу (головну думку, яку доводять у тексті) треба будувати короткою.
Кожну нову думку, яка доказує тезу, починай з абзацу.
Зверни увагу, аби між усіма трьома частинами роздуму зберігався тісний смисловий зв'язок.
Інколи в роздумі можуть бути відсутні теза або висновки.
У роздумах часто використовуються питальні речення зі словом "Чому...". Спробуй використати їх у своєму творі-роздумі.

Словничок
При переході від тези до доказів: Усі ми знаємо..., Не випадково..., Добре відомо..., Адже..., У цьому нас переконує... .
При виділенні доказів: По-перше, по-друге, по-третє... Наприклад, ...візьмемо приклад з життя..., прикладом може бути...
Висновки: Таким чином..., Ось чому..., Отже... Звідси можна зробити висновок.

Напиши твір-роздум на одну з тем. "Чому треба любити книгу". "Для чого я ходжу до школи". "Чим корисний спорт". "Яких друзів я шукаю". "Який шкільний предмет мені подобається" "Моє улюблене заняття". "Чи потрібен учням комп'ютер". "Чому треба знати історію".

Зразок

Чому треба знати історію

Історія народу містить у собі маленькі частинки людських сердець. Світ великий, та й історія його не менша. Але яку б країну ми не вивчали, які б захоплюючі події не розгорталися в нашій уяві, ми завжди маємо пам'ятати про історію свого народу, оскільки не можна забути власних батька й матір, бо вони дали нам життя.
Кожен з нас є частинкою свого народу. Без усіх нас немає ні суспільства, ні історії. Людина не є людиною, якщо вона назавжди покидає свою батьківщину, забуває свої пісні, мову, історію. Великий Пророк Тарас Шевченко казав:
Учітеся, читайте,
І чужому научайтесь
Й свого не цурайтесь.
Тож не забуваймо славної історії української землі! Будьмо гідні слави запорізького козацтва та січового стрілецтва, поборників незалежної України!
Нам потрібно вивчати історію свого краю, аби чинити у житті правильно, примножувати славу нашого народу. Ми, українці, барвистий міцний віночок, окраса нашої історії.
Тож вивчаймо історію, велику книгу віків, щодень, вивчаймо пристрасно, аби жила вона в наших серцях, а ми — в ній.


Здоров'я очима дітей

Якщо наймиліший у світі сон, найбагатша — земля наша, а найшвидша у світі думка, то що тоді найцінніше? Над цим я задумався, прочитавши казку "Мудра дівчина". "Напевно, мудрість," — вирішив для себе, але питання все-таки мене непокоїло. Дай, думаю, запитаю в дідуся: він уже сивий, і, мабуть, дуже розумний, бо має великий життєвий досвід, на відміну від мене. Він багато думає, знає.
Очі дідуся посміхнулися.
—    Мудрість, синку, приходить з роками, а здоров'я з роками втрачається. Берегти його треба, завжди. Це — найцінніший скарб. Усі про це знають, але серйозно до цього ставляться, коли стається непоправне. Ось так...
—    А як це, дідусю, берегти здоров'я?
—    Берегти здоров'я, дитинко, — це добре і калорійно харчуватися, займатися фізичною культурою і спортом, загартовувати свій організм, відмовлятися від шкідливих звичок, працювати, не покладаючи рук, проводити багато часу на природі, жити в гармонії з нею, вчитися отримувати позитивні емоції від спілкування з людьми, завжди творити добро і мати чисту совість.
Дуже вже багато наговорив мені дідусь, і я не все зрозумів із цієї розмови. Як усе це поєднати? Але зробив вигляд, що отримав вичерпну відповідь, аби не турбувати його зайвий раз. Одне я зрозумів: бути здоровим — дуже важливо.
Незабаром дідусь захворів. Він звертався до лікарів, але був сильним і дуже вірив, що одужає. Хвороба виявилася підступною — і йому не допомогли ні ліки, ні його віра. У нашу сім'ю прийшло справжнє горе.
Зараз у мене вже немає люблячого дідуся, але я вкотре замислююся над тим, що для нас найцінніше? І тепер я точно знаю, що це — здоров'я. Адже людина, якщо не подбає про нього змалку, ніколи не зможе купити його ні за які гроші. Збагнув я і те, чому дідусь називав здоров'я неоціненним скарбом.




Категорія: Мова | Додав: ychitel (12.03.2012)
Переглядів: 13364 | Теги: твір-роздум | Рейтинг: 3.0/6