Головна » Статті » Розвиток мовлення » Мова

Твір-опис окремих предметів
Твір-опис окремих предметів

Твір-опис — це висловлювання, в якому розкриваються головні (суттєві) ознаки предмета.

Опис предмета може бути складений у науковому та художньому стилях. В описах наукового стилю ознаки предмета розкриваються точно, логічно, послідовно. Для такого опису слід відбирати тільки найважливіші якості предмета: розмір, колір, смак, запах, форму, призначення.

Описи в науковому стилі зустрічаються у довідниках ("Лікарські рослини"), в тлумачних словниках.

Художні описи відрізняються тим, що передають враження від предмета, причому вони не обов'язково повинні бути повними. Опис у художньому стилі передає настрій того, хто його складає.

Зразок опису дерева у науковому стилі

Дуб — могутнє дерево з міцними гілками і товстим стовбуром. Кора темно-сіра, товста, з повздовжніми тріщинами. Листки короткочерешкові, донизу звужені. Листкорозміщення чергове.
У дуба високоякісна деревина оригінального забарвлення. Використовується у судноплавстві та меблевій промисловості.
(З кн. "Дари лісів")

Зразки описів дерев у художньому стилі

Дуб

Не першу сотню літ росте на пагорбі посеред заплавної луки кремезний дуб із розлогим, покрученим, мов пальці в старої робочої людини, гіллям. Він міцно вчепився в землю товстим корінням, й жодному вітрові було несила похитнути його обсмалений сонцем, покарбований дощами і морозами стовбур.
(За А. Давидовим)
Сосонка

Недалеко від Максимової хати була одна сосонка — така-то вже хороша! Зелені глиці аж сяють, а молоді пагони, як свічечки, стремлять.
Красує сосонка. Прийшла осінь, прийшла зима люта, а сосонці байдуже!
Олена Пчілка

Осика

Осика! Що витворив з нею ранній вересень! Йдеш просікою — і раптом яскравий пекучо-червоний колір листя. Чистий і палаючий — звідкіля тільки він взявся у непоказного дерева?
Все літо не помітиш тремтливу осику —зате зараз її пора: красується!
(З журналу)

План опису
1. Назва предмета і його призначення.
2. Матеріал, з якого його виготовлено.
3. З яких частин складається.
4. Форма, розміри, колір.

Завдання


Склади опис дерева у науковому і художньому стилях. Спробуй описати у науковому стилі предмет за власним вибором — ручку, класну дошку, книжку, олівець, глобус або предмети побуту: ложку, тарілку, чайник, рушник, зубну щітку.

Порівняй лексику!
Для наукового опису:
дерево — струнке, високе, хвойне, листяне; гілки — тоненькі, сухі, пишні, товсті, дугоподібні; листки — подовгуваті, яйцеподібні, трикутні, гострозубчас-ті, овальні, серцеподібні, зубчасті, темно-зелені, матові, блискучі, гладенькі.
Для художнього опису:
дерево — кучеряве, мрійливе, лапате, мов сторож, мов вартовий;
гілки — мов руки, звивисті, переплетені, мов коси; листки — пустунці, мов метелики, бавляться з вітерцем.

Зауваги
Засобами художнього опису можна опоетизувати навіть просту буденну річ, тому, готуючи художній опис, підбирай такі слова, які могли б викликати певні почуття.
Пам'ятай, що в науковому стилі зустрічаються слова у прямому значенні, а в художньому — у переносному (плаксивий дощ, нетерплячий чайник).
У науковому описі слід перелічити всі ознаки предмета, а в художньому — лише ті, які найбільше впадають у вічі.

Зразок опису дерев у художньому стилі

Зажурений клен

Стоїть на галявині зажурений клен. Він — немов хлопець, який загубив свою дівчину. Його міцні ніжні руки то опускаються до землі, то знову піднімаються до блакитних просторів. Здається, що горе кленове дуже велике. Якщо придивитися ближче, то можна побачити великі краплини сліз, що спадають додолу.
Пташки втішають свого вірного друга веселими піснями. Але ніщо не може розвіяти смутку, що застиг на обличчі молодого витязя.
Прислухайтесь! Ніби жалісні звуки линуть. Це шумить-шепоче листя. Мов майстерні витинанки, крутяться кленові листки на тоненьких гілочках, лопотять на вітрі. Смуток хилить деревце, проте зламати не може. Міцний високий стовбур міцно входить корінням у землю.
А сумував клен за молодою берізкою, яку нещодавно зрубали.
Не сумуй, клене, бо біля молодого пеньочка проростуть білокорі гілочки і знову торкатимуться твоїх гілочок.



Зразок опису у науковому стилі

Клен — це високе, струнке дерево з колоноподібним стовбуром. Кора темно-сірого кольору. Крона клена розлога. Пагони зі світлими смужками. Листки великі, схожі на серце, та різьблені, ніби вирізані.
Клен росте в листяних та мішаних лісах. Цвіте у квітні— травні. Часто його можна зустріти в парках та у захисних смугах навколо полів.



Категорія: Мова | Додав: ychitel (11.03.2012)
Переглядів: 33951 | Теги: художній опис, опис, науковий опис, твір-опис предмета | Рейтинг: 3.3/27