Головна » Статті » Розвиток мовлення » Мова

Докладний переказ тексту з поєднанням різних типів мовлення
Докладний переказ тексту з поєднанням різних типів мовлення

Інколи у текстах можуть поєднуватися різні типи мовлення:
розповідь + опис;
розповідь + роздум;
розповідь + опис + роздум;
опис + роздум;
роздум + розповідь.

Зауваги
♦ Для того щоб добре написати переказ, чітко визнач, які типи мовлення поєднано у тексті.
♦ Під час читання чи слухання тексту зверни увагу, які речення поєднують різні типи мовлення, допомагають перейти від розповіді до опису, від роздуму до розповіді тощо.
♦ Розповідь можеш передати своїми словами, але науковий опис відтворюй точно, майже дослівно.
♦ Після першого прочитання тексту обов'язково склади план.

Текст переказу

Карпатські буки

Ми захоплюємося безсмертними мистецькими витворами, які знаходяться в музеях. Безцінними називаємо картини славетних художників, адже втрата геніальних творів мистецтва безмірно збіднила б усе людство.
А чи замислюється хтось над тим, що у збереженні знаменитих полотен людям прислужилися дерева? Одне з них — добре відомий усім горіх. Саме на горіховій олії виготовлені фарби, що не тьмяніють з часом, не втрачають свіжості. Чудову олію для фарб дають також могутні буки.
Величезні площі займають букові ліси в Карпатах. Букові дерева схожі на казкових богатирів. Стовбури, що нагадують колони, покриті гладенькою сірою корою. Високо вгорі дерева увінчуються зеленими кронами.
Серед густого листя достигають невеликі горішки. За розміром вони трохи більші за зернятка соняшника. Та плодоносних бучин у Карпатах майже 200 тисяч гектарів, тому врожаї доволі щедрі.
Бук — чудове олійне дерево. Він дає і цінну деревину, з якої виготовляють якісні меблі, добувають дьоготь та ліки. Бук — не тільки окраса, а й гордість мальовничих Карпат.
(За С. Івченком).

Орієнтовний план переказу
1. Безцінні для людства мистецькі твори.
2. Збереженню картин прислужилися дерева.
3. Букові дерева в карпатських лісах.
4. Горішки серед густого листя.
5. Не тільки окраса, а й гордість Карпат.


Дерево миру

З прадавніх часів оливкові дерева вважаються ознакою добробуту тієї місцевості, де їх вирощують, а також міцності та надійності роду, що ними володіє. Оливкова гілка стала емблемою миру та оновлення, символом земної тверді. Згадаймо листочок оливи, що його принесла Ноєві після потопу голубка.
Здебільшого, олива — невисоке дерево, усього до восьми метрів заввишки. Стовбур може рости криво, гілля примхливо розкинуте. Листочки довгасті, сріблясті знизу та зелені згори. На зиму олива листя не скидає, тому вважається вічнозеленою рослиною. Навесні у пазухах листків з'являються китиці дрібненьких жовтуватих квітів з чотирма пелюстками. Квіти трохи схожі на бузкові, вони духмяні, приваблюють бджіл.
Плоди оливи — чорні або фіолетові, розміром з невеличку сливу. Заради цих плодів, що містять чудову олію, нектару квітів та міцної деревини оливу почали вирощувати за кілька тисячоліть до Різдва Христового.
Олива — одна з найшанованіших у світі рослин. Окремі оливкові дерева мають близько двох тисяч років. Вони — живі пам'ятки історії. Певно, олива — найдовголітніша з рослин на землі.
(За А. Топачевським).
Зразок переказу


* * *

У музеях зберігаються геніальні мистецькі твори, якими ми захоплюємось, картини славетних художників, які є безцінними. Це зрозуміло, бо втрата геніальних творів дуже збіднила б людство.
Але ми не завжди замислюємось над тим, що саме дерева допомагають зберігати знамениті художні полотна. Наприклад, горіх. Саме на горіховій олії виготовляють фарби, які з часом не втрачають свіжості кольору і не тьмяніють. Таку ж гарну олію для фарб дають і буки.
Ростуть букові ліси в Карпатах. Дерева ці схожі на казкових богатирів. Стовбури, що нагадують колони, покриті гладенькою сірою корою. Високо вгорі дерева розгалужуються широкими зеленими кронами.
Серед густого листя достигають невеликі горішки. За розміром вони трохи більші за соняшникові зернятка. Але врожаї їхні дуже щедрі, бо буки займають у Карпатах майже 200 тис. гектарів.
Бук також чудове олійне дерево. Він дає людям і цінну деревину, з якої виготовляють меблі, добувають дьоготь і ліки.
Бук — не тільки окраса природи, а й гордість мальовничих Карпат.
Категорія: Мова | Додав: ychitel (12.03.2012)
Переглядів: 13014 | Теги: олива, Докладний переказ тексту з поєднанн, бук | Рейтинг: 4.7/9