Головна » Статті » Розвиток мовлення » Мова

Докладний переказ тексту з елементами опису природи
Докладний переказ тексту з елементами опису природи

Текст переказу


На плесі Дніпра колихались на воді сотні лодій. Майстри доклали сил, щоб лодії наганяли страх на ворогів. На носах вирізали з дерева чурів з рогами й банькатими очима, вепрів з гострими іклами, водяників з лисими головами й надутими щоками, дів з довгими косами.
Лодії рушили з місця. Попереду йшов насад Святослава з великими вітрилами. За ним ключами пливли інші лодії.
Коли за крутим поворотом зник Київ, князь повернувся обличчям вперед. Широке плесо Дніпра відкривалося перед ним. По воді ходили високі, запінені хвилі. У синьому небі пливли кучеряві хмари.
Увечері над обрієм запалилась перша вечірня зоря. По всьому небу засяяли самоцвіти. Вітер зліг, довелося спускати вітрила. Всі сіли на весла. Князь Святослав взяв стерно.
Раптом з глибини темного неба зірвалася зоря. Вона була дуже велика, сліпуча. Навколо стало видно, як удень. Стало видно плесо, піщані жовті коси, кожну лозинку на них. Стало видно куликів, які зі схованими під крила головами стояли й спали біля самої води.
Дружинники підняли весла, завмерли й прикипіли очима до неба. Зоря промчала небом, густо почервоніла і догоріла на заході.
Поява зорі вразила воїв та князя. Вони були певні, що це знак Перуна. Уночі знак на небі показував шлях на захід. Це був знак перемоги!
(За С. Скляренком).

Орієнтовний план переказу
1. Сотні лодій на плесі Дніпра.
2. Лодії рушили з місця.
3. На дніпровській воді.
4. Увечері довелося спускати вітрила.
5. Сліпуча зоря зірвалась з темного неба.
6. Це був знак перемоги!

Зразок

На плесі Дніпра колихались на воді сотні лодій. Майстри доклали достатньо сил, щоб наганяти лодіями страх на ворогів. На носах вирізали з дерева чурів з рогами й банькатими очима, вепрів з гострими іклами, водяників з лисими головами і надутими щоками та дів з довгими косами.
Попереду лодій йшов насад Святослава з великими вітрилами. За ним ключами пливли інші лодії.
Лише тоді, коли за крутим поворотом зник Київ, Святослав повернувся обличчям до Дніпра. Перед ним відкривалось широке плесо. По воді ходили високі, пінисті хвилі. По небу пливли кучеряві хмарки.
Коли надвечір над обрієм запалала вечірня зоря, за нею по всьому небу засяяли самоцвітом зорі. Довелося спускати вітрила, бо вітер зліг. Мусили сісти за весла. А князь Святослав взявся за стерно.
Раптом серед темного неба зірвалась величезна зірка і освітила все навкруги.
Наче вдень, стало видно піщані коси, кожну лозинку на них, пташок, які спали біля води, поховавши голови під крила.
Дружинники прикипіли поглядом до неба. Зоря промчала, залишаючи червоний слід, і згасла на заході.
Усіх це вразило. Можливо, то знак Перуна. Адже він показував на захід. Це був знак перемоги!Категорія: Мова | Додав: ychitel (13.03.2012)
Переглядів: 12133 | Теги: розвиток мовлення, з елементами опису природи, докладний переказ | Рейтинг: 3.6/10