Головна » Статті » Розвиток мовлення » Мова

8 клас. Вибірковий переказ розповідного тексту з елементами опису пам'ятника
ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПАМ'ЯТНИКА

Вибірковий переказ — це детальний, логічно послідовний виклад змісту одного з питань переказуваного тексту. Переказувати вибірково — означає вибрати з тексту місця, які відповідають конкретному питанню, вузькій темі. Письмові та усні вибіркові перекази дуже корисні: вони вчать тематично добирати матеріал, .виділяти і систематизувати його.

Особливості опису пам'яток культури.
Пам'ятка (-и, мн. -тки, -ток, але дві (три, чотири) пам'ятки) — предмет матеріальної культури минулого, який зберігся, щось таке, що здатне відновити і берегти людську пам'ять. Літературна пам'ятка. Пам'ятка історії.

Призначення пам'яток історії:
оборонні: замок, вал, фортеця;
культові: церква, каплиця, дзвіниця, костел, синагога, мечеть, монастир;
  громадські: палац, театр, навчальний корпус;
  споруди: заклад, торговий будинок.

Зауваги.
  З'ясуй значення архітектурних термінів.
  Старайся запам'ятати, з якими елементами пам'ятника вони пов'язані.
  Дотримуйся стилю — наукового чи художнього.

Текст.
Пам'ятник Шевченкові в Харкові

У 1930-1933 роках було оголошено кілька конкурсів на проект пам'ятника Шевченкові в Харкові. Переможцями стали скульптор М. Манізер та архітектор Й. Ланґбард.
Пам'ятник встановлено в міському парку на Сумській вулиці. Висота його—16,5 м, постаті поета — 5,5 м. Круглий постамент зі східцями виготовлено із сірого лабрадориту, постать поета й інші фігури відлито з бронзи в Ленінграді. Пам'ятник добре вписується в загальний ансамбль парку. Центральна частина — постать Шевченка на весь зріст — піднята на тригранному пілоні. Довкола пілона на ступінчастих виступах розміщено 16 фігур, які символізують історичне минуле українського народу та його сьогодення. Тут — постать Шевченкової Катерини, знесилений селянин, повстанці Коліївщини, кріпак з жорнами на плечах, солдат-рекрут, далі — юнак і літній робітник, що символізують собою події першої російської революції 1905-1907 років, і дві постаті, що знаменують революціонерів; на найвищих бічних виступах — чотири постаті, які підняли прапор перемоги: солдат, селянин, шахтар і дівчина з книжкою в руках. Ідею монумента автори втілили в ясні скульптурні та архітектурні форми. Для різних персонажів скульпторові позували визначні українські актори: Н. Ужвій, А Бучма, І. Мар'яненко, О. Сердюк. На центральному пілоні напис: "Шевченко".
Урочисте відкриття пам'ятника відбулося 24 березня 1935 року. Серед гостей були делегації трудящих з РРФСР, Білорусії та інших республік.
(З "Шевченківського словника ").

Завдання.

Прочитайте поданий нижче словничок архітектурних термінів. Чи всі слова вам відомі? Запам'ятайте їх значення і в разі потреби використовуйте у своїх описах. Складіть опис пам'ятника.

Архітектура — мистецтво проектування, спорудження та художнього оформлення будівель.
Ансамбль — 1) сукупність будівель, споруд, що є частиною одного цілого; 2) гармонійна єдність у розміщенні та оформленні групи будівель, пам'ятників, що становлять одну архітектурну композицію.
Пам'ятник (монумент) — архітектурна або скульптурна споруда в пам'ять чи на честь кого-, чого-небудь.
Меморіал — архітектурна споруда для увічнення пам'яті якої-небудь особи чи визначної події.
Скульптура — вид образотворчого мистецтва, твори якого мають рельєфну або об'ємну форму і виконуються способом виливання, різьблення, ліплення тощо з твердих чи пластичних матеріалів (каменю, металу, дерева, глини).
Обеліск—архітектурна споруда, пам'ятнику вигляді чотиригранної колони, яка звужується доверху.
Стела — кам'яний стовп чи плита з написом або рельєфним зображенням, що ставиться як надмогильний пам'ятник або на згадку про яку-небудь подію.
Статуя — скульптурне зображення людини або тварини на повний зріст.
Кругла статуя — скульптурне зображення людини, розраховане на її огляд з усіх боків.
Рельєф — скульптурний витвір на площині з випуклим або заглибленим зображенням.
Барельєф — скульптурна прикраса на плоских поверхнях, що виступає над площиною фону менш як на половину своєї товщини.
Горельєф — скульптурний твір, в якому зображення виступає над площиною більш як на половину свого об'єму.
Бюст — скульптурне зображення людини до пояса.
Колона — 1) частина архітектурної споруди у вигляді високого стовпа, що служить підпорою фронтонів, внутрішніх частин будівлі; 2) пам'ятнику вигляді стовпа, споруджений на честь якоїсь події або для увічнення видатної чи славної ділами людини.
П'єдестал (постамент) —художньо оформлене підвищення, на якому встановлюються статуя або скульптура.
Пілон — масивна споруда у формі зрізаної піраміди.
Лабрадорит — гірська порода сірувато-білого або чорного кольору, використовується як будівельний чи облицювальний матеріал.

Зразок переказу.

Пам'ятник Шевченкові в Харкові

Пам'ятник встановлено в Харкові в міському парку на вулиці Сумській. Його висота — шістнадцять з половиною метрів. Висота постаті Кобзаря — п'ять цілих і п'ять десятих метра. Постать поета відлито з бронзи, а круглий постамент зі східцями зроблено із сірого лабрадориту. Центральна частина пам'ятника — це постать Шевченка на весь зріст, піднята на тригранний пілон. Довкола на виступах, ніби на сходинках, розміщено 16 фігур, які символізують історичне минуле українського народу та його сьогодення. Тут Шевченкові герої: Катерина, знесилений селянин, гайдамаки, кріпак з жорнами на плечах, солдат-рекрут. Далі — юнак і літній робітник та дві постаті, що знаменують революціонерів. На найвищих бічних виступах — чотири постаті, які підняли прапор перемоги.
Пам'ятник добре вписується в загальний ансамбль парку.


Бондар О.С. Рідна мова. Письмові творчі роботи: коментарі та зразки.

8 - 9 кл. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2006. - 88 с.


Категорія: Мова | Додав: ychitel (31.10.2012)
Переглядів: 25032 | Рейтинг: 2.9/23