Прекрасне


Прекрасне — те, що викликає у людини естетичну насолоду. Прекрасним у поведінці людей може бути тільки моральне: чесність, порядність, щедрість, доброта, благородство тощо. Прекрасне людина може бачити в природі, архітектурі, різних видах мистецтва, у взаєминах між людьми.

"Люди в Ластовинії тихі, мирні й працьовиті. Ластовини здавна любили трудитися. Вони вирощували чудові садки, що родили всі ягоди й фрукти, які тільки є на світі. В цих садках росли навіть такі дерева, яких не було більше ніде, — цукеркові дерева, що двічі на рік рясно вкривалися смачними шоколадними цукерками.
Ластовини дуже любили дітей, тому й саджали ці дерева, на втіху та радість малятам.
І, певне, саме тому в столиці Ластовинії Рудограді найбільшою і найважливішою спорудою, що стояла в самісінькому центрі міста, був величезний цирк. Такий величезний, що вміщав одразу всіх дітей країни...
В Ластовинії вважалося, що найкраща, найкрасивіша і найдобріша людина тоді, коли вона весело й радісно сміється. Жарти й усмішка цінувалися тут понад усе. І найбільшим щастям було — дарувати людям сміх, радість...
Ластовинія завжди була вільна країна. І веснянкуватий народ не знав ні поневолення, ні гнобителів".

(Всеволод Нестайко, "В Країні Сонячних Зайчиків")

"... буде незломлений наш дух жити у святій цій споруді, наша воля сяятиме в небі блиском недосяжних бань. Шаблю вибито з рук, але з серця не вибито дух волі й жадання краси! Наша непокора в цім витворі стане серед степів навіки".

(О. Гончар, "Собор")