Акровірш


Акровірш - вірш, в якому перші літери рядків утворюють слово або речення.

Прикладом може послужити наступний вірш:

Світить Сонце, люди відпочивають,
От і хмари по небу пливуть
Всі бджоли на полі літають,
А квіти все цвітуть і цвітуть.

Від античності і до середніх століть вибір цієї форми частіше пов’язаний із сакральними мотивами (читається ім’я Христа, Діви Марії і т. п.), або зі зверненням поета (до свого покровителя, побратима по перу), або з підписом, вбудованим в перший стовпець літер авторським ім’ям (вважається, що саме так використовував акровірш його винахідник, давньогрецький поет і драматург Епіхарм; біля витоків російського акровірша також стоять акровірші підпису ієромонаха Германа у XVII столітті , який займався перекладанням псалмів: наприклад, його переклад 140-го псалма показує по перших буквах фразу «Герман монах моляся писах»). У функціональному відношенні цим трьом випадкам відповідають три типи акровірша:

акровірш-ключ: читається по перших літерах, текст в концентрованому вигляді виражає зміст твору і, за авторським задумом, повинен бути помічений всяким читачем; окремий випадок такого рішення – вірш-загадка з розгадкою в перших літерах;

акровірш-присвята: читається по перших літерах, текст називає його адресата; часто цей адресат зазначений у тексті іншим способом (у назві, в епіграфі, прямо у вірші), іноді інших вказівок немає, і тоді посвята помітна тільки дуже уважному або підготовленому читачеві;

акровірш-шифр: читається по перших літерах, текст не має прямого відношення до змісту вірша і вводить у твір нову, побічну інформацію. Часто такий тип акровірша використовувався як засіб обійти цензурні чи інші заборони. У різних мемуарах зустрічаються згадки про акровірші Фелікса Чуєва із зашифрованим девізом «Сталін в серці».

Ще один тип акровірша – алфавітний акровірш, при якому кожен перші літери віршів утворюють алфавітну послідовність. Прикладом такого акровірша є старозавітний Плач Єремії, перші чотири пісні якого складаються кожна з 22 рядків, причому кожен рядок починається з нової літери, у послідовному порядку єврейського алфавіту.